Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Mika Niikko (ps) mukaan tarvitaan lisää konkreettisia toimia koronaviruksen leviämisen estämiseksi.
Niikon mukaan koronavirusta ei tulisi vähätellä. Avoin tiedotus ja selkeät ennaltaehkäisevät toimenpiteet rajoittavat sekä viruksen leviämistä että siitä kasvavaa huolta tehokkaasti.
Useat maat toimivat asiassa jo päättäväisesti. Kouluja suljetaan, suuria yleisötilaisuuksia kielletään, liikkumista rajoitetaan ja sairaat eristetään.
Viruksen leviäminen Kiinasta Suomeen saatiin pysäytettyä, kun matkustussuositukset muutettiin. Samoin tulisi toimia myös muiden epidemiamaiden kohdalla. Päivittäiset lennot Milanosta jatkuvat, vaikka Suomessa on havaittu jo useita Italiasta lähtöisin olevia tartuntoja. Myös muilta epidemia-alueilta saapuu virtanaan matkustajia. Suoria lentoja ilman varotoimia.
Niikko toivoo altistumisriskissä olleiden testaamista nykyistä matalammalla kynnyksellä.
"Riskialueelta palaavat ihmiset tarvitsevat tarkempia ohjeita, kuinka toimia vastuullisesti. Lisäksi heidät tulisi testata ennen paluuta työpaikoille ja kouluihin.”
"Islamin torjunnassa on kyse hyvinvointivaltion selviytymisestä. Tanskan ei pidä sopeutua islamiin. Islamin on sopeuduttava Tanskaan"
Energiasta ja teollisuudesta tuli SDP:lle vihollisia - Ennen asiat olivat toisin
ma 22.02. 08:56Onko ilmastontutkimus tiedettä?
la 20.02. 21:10Kansallismielinen, ex-Maahanmuuttokriittiset-Facebook-ryhmä poistettu
la 20.02. 14:20Kokoomus ja vihreät - käsi kädessä kohti liittovaltiota
pe 19.02. 17:14USA:n presidentinvaalit 2020, vaalivilppi ja sen todisteet
su 07.02. 23:54