Tim Pool, yli miljoonan seuraajan yleisön tavoittava poliittinen kommentaattori Yhdysvalloissa, ihmettelee miksi Suomen pääministeriksi on valittu lapsi, joka ilmeisesti ei ymmärrä ollenkaan oman tehtävänsä vakavuutta eikä aikakautta, jossa koko maailma juuri nyt elää.
Kritiikki ei kohdistu siihen, että Sanna Marin tanssii päihtyneenä kameran edessä nousukausibileissä. Tim Poolin, ja ihmisten ympäri maailmaa, kummeksunta kohdistuu siihen, kuinka pääministerinä voi toimia henkilö, jolla ei ole mitään tehtävän edellyttämää arvokkuutta, arviointikykyä, ryhtiä ja tilannetajua: Suomea johtaa lapsi - aikana, jolloin maailma on vaarassa luisua kolmanteen maailmansotaan ja Suomen turvallisuus on uhatumpi kuin puoleen vuosisataan.
Pääministerin virka ei ole keino, jolla on tarkoitus boostata omaa tai kaverien vaikuttavuutta sosiaalisessa mediassa, Tim Pool osuvasti kommentoi videota.
"Helpot ajat luovat heikkoja miehiä, ja heikot miehet antavat 36 vuotiaan tyttölapsukaisen johtaa maataan aikana, jolloin kolmas maailmansota on nousemassa", Pool kiteyttää koko kuvan.
Ydinvoimaa, talouskasvua ja teollisia työpaikkoja
ti 28.03. 20:22Teologia: Oppia ihmisestä vai Jumalasta?
ti 28.03. 20:16EK:n harha
ma 27.03. 23:29Hyvät Helsingin yliopiston edustajat (cc. Helsingin Sanomien Noona Backgren ja Pekka Paunio),
ti 21.03. 16:29Jos Venäjän vastainen sotapolitiikka ei olekaan menestys?
su 19.03. 01:43