Ilja Repinin öljyvärimaalaus ”Volgan lautturit” on useimmille tuttu. Siinähän mestarillinen venäläinen taitelija kuvaa vastavirtaan lotjia raahaavia ihmisiä.
Huomio kohdistuu lotjaa vetäviin ihmisiin, joiden elämän raskaus ja toivottomuus on kuvattu herkästi. Kontrasti syntyy siinä miten kannella näkyvä armoton hahmo vain katselee kaukaa ja valvoo vetämistä.
Elämän epäreiluuteen sopeutuminen näkyy raskasta lauttaa vetävien ihmisten uurteisista kasvoista. Ainoastaan yksi nuorempi lautturi näyttää havahtuvan ja ihmettelevän sitä miksi hän on tuomittu tähän jokapäiväiseen arkeen ja raadantaan.
”Älkää keikuttako venettä!”
Taulun sanoma tuli esille Venäjällä pari vuotta sitten uudelleen. Maan demokratisoitumista ja tasa-arvoa vaativat mielenosoitukset pelästyttivät Venäjän johdon. Heidän mielestään mielenosoittaminen oli väärin. Oligarkkien ja sekurokraattien hallitsema Venäjä ei halunnut ”veneenkeikuttajia”.
Mielenosoittajat ottivat kopin tästä lauseesta. Ihmisiä huvitti erityisesti se miten loistavat venäläiset pilapiirtäjät muokkasivat Repinin maalausta; uudessa versiossa kurjat lautturit vetivät mahtavaa oligarkin loistoristeilijää. Kannelta raivottiin ihmisille megafonilla: ”älkää heiluttako venettä!”.
Tavallisia venäläisiä raivostutti yhteiskunnan epäoikeudenmukaisuus, epätasa-arvo ja poliittinen voimattomuus.
Järjestelmä, jossa vaaleilla ei ole väliä ja vaalitulosta voi muokata.
Lause jä elämään.
Meidän Antti
Meillä kyseinen lause tuli tutuksi kun Antti Kaikkonen – joka on muuten eräs keskustan kansanedustaja - kivahti juuri äsken haastattelussa seuraavasti: ” …jokainen kuitenkin tietysti päättää viime kädessä itse, miten politiikassa toimii. Veneenkeikuttajilta on silti korkea aika vakavasti kysyä, haluavatko he todella, että sosiaali- ja terveyspalvelujen rapautuminen tässä maassa jatkuu…” (https://www.verkkouutiset.fi/antti-kaikkonen-veneenkeikuttajat-haluavat-... )
Nähtävästi Antti haluaa opettaa meitä.
Antin tietämättömille kansalaisille osoittama epistola on ilmeisesti seuraava: ne jotka ihmettelevät sote-koplauksen kalleutta, järkeä ja merkitystä ovat ”veneenkeikuttajia”.
Antin itsepintaisuudesta voi herätä epäilys siitä, että Antti on meidän ihan ikioma suomalainen ”olikarkkimme”, joka läksyttää sosiaali- ja terveysalan asiantuntijoita, jotka pitävät koplausta kalliina, turhana ja epädemokraattisena?
Paremmin asiat tietävä Antti viittaa kintaalle jopa ko. uudistusta tekemässä olleiden asiantuntijoiden ja neuvonantajien terävälle kritiikille.
Ja ennen kaikkea Antti vastustaa ajatusta siitä, että sote-koplauksessa olisi kyse vallan ja raha uusjaosta, jossa Kepu saisi maakunnat ja Kokoomus & ulkomaiset firmat veronmaksajien rahat.
Kansalaiset eivät halua tällaista sotea!
Kansalaiset ovat heränneet tylyyn todellisuuteen. Sote ei toimi.
Myös hallituksen kansanedustajat oirehtivat. Lepomäki saatiin jo ruotuun ryhmäkurilla mutta jokainen ”harjaaja” tietää, että joutuu kohtaamaan pian kansalaiset toreilla.
Etenkin kokoomuksessa kuitenkin kiehuu ja olen myös kuullut, että useat keskustan viisaat kansanedustajat epäröivät.
Jokaisella on mielessään kasa kysymyksiä: tuliko uudistuksesta pannukakku? Haluttiin takki mutta ei saatu edes tuluskukkaroa? Soten eteneminen tullee hidastumaan juuri näistä syistä eikä etene yhtä nopeasti kuin Nuorisosäätiön hallituksen kokoukset.
Tälle prosessille voisi saada ehkä lopun kansalaisaloitteella, jossa vaadittaisiin soten-prosessin keskeyttämistä ja uudelleenharkintaa? Vai onko niin, että sellainen aloite on jo olemassa?
Ehkä Antti tietää vastauksen tähän?
Dosentti Arto Luukkanen toimii Venäjän ja Itä-Euroopan yliopistolehtorina Helsingin yliopiston Renvall-instituutissa. Vuonna 1964 syntynyt Luukkanen on väitellyt vuonna 1994.
Poistettu kirjoitus: Kiusaamisen vastustamisen varjolla
pe 08.01.2021 22:01Uusi maailmanjärjestys: Mitä käsite oikeasti tarkoittaa?
su 11.04.2021 21:33Nyt on tilauksessa lisää somaleita ja afgaaneja
to 15.04.2021 23:16Kansalaiset vaarassa! Nyt tarvitaan hätätilahallitus!
su 19.04.2020 22:47Kotouttaminen ei tunnu onnistuvan
ke 18.11.2020 16:56Äänekkäästi vaiettu väestökato
pe 09.04.2021 17:23Mistä on pienet getot tehty?
ma 27.08.2018 23:18Mielisairas ilmapiiri 2020
to 31.12.2020 18:54Vallankaappaus
ke 14.06.2017 09:13PS haluaa ainoana puolueena pakkoruotsin historiaan
su 18.04.2021 01:22Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa
ke 17.01.2018 08:44Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan
ke 29.05.2019 09:00Löfvengate - kun Suomen valtiovalta luovutettiin suullisesti Ruotsille
ke 18.11.2020 17:19Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet
su 13.09.2020 23:07Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä
pe 08.02.2019 13:23Usarin sensuroima blogi: Valokuva, jonka maailman vihreät haluaisivat hävittää
la 27.03.2021 12:12Onko pääministeri Sanna Marinilla taipumus valehdella?
ke 14.04.2021 12:24Uusi tasa-arvoajattelu murentaa oikeusjärjestelmän perustaa
to 08.10.2020 22:52Kuinka Ruotsi tyrmäsi hyväuskoiset suomalaiset poliitikot?
su 18.04.2021 14:57Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin
ti 12.06.2018 11:53Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat
ti 18.08.2020 10:15Auta avun tarpeessa
to 19.03.2020 07:33Kuuden euron kohtuus missä palkkatasa-arvo?
ma 11.05.2020 17:17Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja
su 25.10.2020 22:57Pääkirjoitusskandaali
to 15.04.2021 23:18Loppuuko lama kahdella miljardilla?
ke 07.04.2021 22:02