Puola on ottanut vastaan monia pakolaisia Ukrainasta, mutta ei aio muuttaa kantaansa ottamalla vastaan maahanmuuttajia islamilaisista maista, pääministeri Mateusz Morawiecki sanoi.
Euroopan komissio on nostanut syytteen Puolaa, Unkaria ja Tsekkiä vastaan EU:n tuomioistuimsessa, koska ne kieltäytyvät osallistumasta "taakanjakoon" siirtolaisten sijoittamisessa EU:n alueelle.
Pääministeri sanoi että hänen maansa ei tarjoa suojaa maahanmuuttajille Lähi-idästä eikä Pohjois-Afrikasta. Hän sanoi kuitenkin, että Puola tekee työtä purkaakseen jännitteitä Euroopan itäisten osien sisällä ja on ottanut vastaan jo useita satoja tuhansia pakolaisia Ukrainasta.
David Starkey: "Liberaali demokratia on vähemmistöjen institutionaalista diktatuuria" - Valtamedian toimittajat ovat sodassa omia kansalaisiaan vastaan Euroopassa
ke 17.09. 20:27Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20Luonto ja sen velvoittavuus
pe 29.08. 10:51Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
to 03.04. 19:38